Nad světovým bestsellerem Petera Frankopana "Hedvábné stezky. Nová historie světa" se ve své nové recenzi pro časopis "Dějiny a současnost" zamýšlí Bronislav Ostřanský.
Orientální ústav letos slaví sté narozeniny. V čele této jedné z nejstarších institucí svého druhu v Evropě stojí od podzimu 2021 Táňa Dluhošová, sinoložka a šéfredaktorka časopisu Archiv orientální. Přečtěte si víc v rozhovoru Lucie Němečkové.
MERIP publikoval esej Kevin L. Schwartze a Olmo Gölze (Freiburg University) o tom, jak se íránská vláda pokouší udržet v rovnováze ideologii režimu a opatření související se zdravotní krizí COVID-19.
Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu AV ČR se do Tibetu pravidelně vrací už dvacet let. Sleduje, jak se oblast proměňuje téměř k nepoznání. Pastviny se stády jaků ustupují sídlištím a z Tibeťanů se stávají čínští občané. Více v rozhovoru s Jarmilou Ptáčkovou na stranách 40–47.
Rozhovor je součástí podcastu výzkumného programu „Globální konflikty a lokální souvislosti": srozumitelně o strategických otázkách naší doby.
Dr. Jarmila Ptáčková, vědkyně. Její alma mater je Humboldtova universita v Berlíně, kde absolvovala magisterské i doktorské studium na Institutu Asie a Afriky, jednou obor sinologie, střední Asie a španělština, pak tibetanistika. ...
Šesté plenární zasedání 19. ÚV KS Číny potvrdilo vůdčí pozici Si Ťin-pchingovy nové ideologie socialismu s čínskými rysy. Svůj komentář k probíhajícím událostem poskytl sinolog Ondřej Klimeš.